اعتماد: عامل ترور معاون دادستان استان اصفهان با تاييد ديوان عالي کشور در ملاءعام به دار آويخته مي شود. متهم 53ساله به نام جمشيد اسفند ماه سال گذشته در مقابل مجتمع قضايي 22 بهمن اصفهان قاضي احمدرضا تولايي را با شليک گلوله به شهادت رساند و سپس در حلقه محاصره مردم و ماموران خودش را تسليم کرد. جمشيد پيش از اين در شعبه 17 دادگاه کيفري استان اصفهان محاکمه و به قصاص در ملاءعام محکوم شده بود که اين حکم اکنون به تاييد قضات ديوان عالي کشور نيز رسيده است.

انگيزه ترور

جمشيد از سال ها قبل با خانواده خود به شدت اختلاف داشت و از سوي آنها طرد شده بود. او در زندگي مشترک نيز با شکست مواجه شد و در حالي که دو دختر داشت از همسرش طلاق گرفت و به دليل اعتياد وي قاضي به اين تشخيص رسيد که جمشيد صلاحيت حضانت فرزندانش را ندارد.

پس از آن متهم که وضع مالي خوبي داشت تصميم به مهاجرت گرفت و در امريکا به ادامه تحصيل در رشته هتلداري پرداخت و در آنجا ازدواج مجدد کرد ولي اين بار هم نتوانست به زندگي مشترک ادامه دهد و طلاق را انتخاب کرد.

جمشيد که احساس مي کرد زمان بازگشتش به ايران فرارسيده است دوباره راهي اصفهان شد اما اين اتفاق تازه شدن اختلافات قديمي او با اعضاي خانواده به ويژه برادرانش را به دنبال داشت. اين کشمکش ها تا آنجا ادامه پيدا کرد که جمشيد در نجف آباد عليه برادرانش به اقامه دعوا پرداخت و با گرفتن نيابت قضايي به دادسراي 22 بهمن اصفهان رفت تا مطالبات خود را پيگيري کند اما ادعاهايي که وي عليه برادرانش مطرح کرده بود مستدل نبود و جمشيد نمي توانست از راه قانوني به هدفش برسد براي همين با گرفتن وقت ملاقات از احمدرضا تولايي که معاون دادستان بود و رياست دادسرا را برعهده داشت به مذاکره با او پرداخت و در نهايت دست خالي به خانه برگشت.

بي نتيجه ماندن تلاش هاي جمشيد براي محکوم کردن برادران خود سبب شد او تقصير را متوجه مقامات قضايي به ويژه قاضي تولايي بداند و نقشه انتقام گيري مرگبار را طراحي کند.

روز ترور

ساعت هفت صبح روز 26 اسفندماه سال گذشته جمشيد با يک خودروي مسافرکش که آن را به صورت دربستي کرايه کرده بود خود را مقابل دادسرا رساند و در آنجا منتظر قاضي تولايي ماند. او به محض ديدن اين مرد به طرفش رفت و دو قبضه کلتي را که زير پيراهنش پنهان کرده بود به سوي وي نشانه گرفت و انگشتانش را روي ماشه ها فشرد.

 با طنين انداختن صداي گلوله ها و غرق در خون شدن قاضي تولايي مردم و ماموران حفاظت دادسرا به سمت مرد مسلح دويدند. جمشيد که خود را در محاصره مي ديد اين بار يکي از ماموران را در تيررس خود قرار داد اما گلوله در لوله کلت گير کرد و مرد ميانسال که ديگر به بن بست رسيده بود با کنار انداختن اسلحه دستانش را به علامت تسليم بالا برد.

پس از دستگيري اين متهم، مردي که او را به محل ترور رسانده بود تحت بازجويي قرار گرفت و گفت؛ «وقتي او را سوار کردم به شدت عصبي بود و مرتب سيگار مي کشيد و ناسزا مي گفت و به همه انتقاد مي کرد. او به من گفته بود براي گرفتن پول از يکي از دوستانش قرار دارد. من مسافرم را در پارکينگ نزديک دادسرا پياده کردم و در انتظار بازگشتش ماندم تا وي را به نجف آباد بازگردانم اما پس از اندک زماني ديدم او به سوي فردي خوش لباس رفت و کمي با او حرف زد و ناگهان دو قبضه کلت را از زير پيراهنش درآورد و شليک کرد. شوکه شده بودم و فقط توانستم نزد ماموران بروم و بگويم که من او را به اينجا آورده ام.»

در ادامه متهم 53ساله نيز مورد بازجويي قرار گرفت و گفت؛ «از مدت ها پيش به خاطر اختلافاتي که با اعضاي خانواده ام داشتم، مکرراً به دستگاه قضايي مراجعه و تقاضاي رسيدگي مي کردم و چون دلايل و مدارک کافي براي محکوم کردن آنها نداشتم با شکست مواجه مي شدم و انتظارم اين بود که به هر شکل ممکن با طرف هاي دعوا مقابله کنم و بتوانم پدر و مادر يا ديگر اعضاي خانواده ام را محکوم کنم اما هر بار که به دادسرا مي رفتم به در بسته مي خوردم براي همين هم تصميم به انتقام گرفتم.»

تحقيقات قضايي

بعد از تکميل تحقيقات مقدماتي جمشيد در شعبه 17 دادگاه کيفري استان اصفهان تحت محاکمه قرار گرفت. غلامرضا انصاري رئيس کل دادگستري استان اصفهان در گفت وگو با پايگاه خبررساني عبرت درباره روند رسيدگي به اين پرونده گفت؛ پس از شهادت معاون دادستان اصفهان موضوع را شخصاً پيگيري کردم و تلاش شد قانون به صورت دقيق اجرا شود.

در اين پرونده پس از کسب تمام جزييات و استعلام اطلاعات مقتضي از مراجع اطلاعاتي و امنيتي و انتظامي و تحقيق دقيق و موشکافانه از شخص متهم و بررسي صحنه جرم در نهايت براي وي قرار قانوني صادر شد و در پي آن دادستان عمومي و انقلاب اصفهان با صدور کيفرخواست درخواست مجازات اعدام وي را مطرح کرد.

دکتر انصاري اضافه کرد؛ پس از اين مرحله پرونده به شعبه 17 کيفري و تجديد نظر استان اصفهان سپرده شد و قضات اين شعبه راي به قصاص نفس متهم دادند و سپس پرونده به شعبه 28 ديوان عالي کشور در مشهد ارسال شد و اين شعبه با توجه به دفاعيات وکيل مدافع متهم مبني بر احتمال ابتلاي جمشيد به اختلالات خلقي و رواني پرونده را مجدداً به دادگستري اصفهان اعاده داد.

قضات شعبه 17 نيز با اعلام مراتب به پزشکي قانوني درخواست تشکيل کميسيون پزشکي کردند و پزشکان با انجام بررسي هاي لازم متهم را شخصي سالم و فاقد هرگونه مشکل روحي و رواني تشخيص دادند و به اين ترتيب بار ديگر جمشيد به قصاص محکوم شد و قضات شعبه 28 اين راي را تاييد کردند.بنا بر اين گزارش نام جمشيد اکنون در فهرست مرگ گنجانده شده است و او به زودي به دار آويخته مي شود.تاريخ : | | نویسنده : funny98 |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.