فارس: دبير چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر، با تأكيد بر اين‌كه هيچ شاعري به خاطر جايزه شعر نمي‌گويد، گفت: تلاش مي‌كنيم از سال بعد به هر شاعري يك ماشين توليد داخل مثل پژو پرشيا اهدا شود.

نشست خبري چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر با حضور سيد علي موسوي گرمارودي دبير، مصطفي اميدي دبير اجرايي و مرتضي اميري اسفندقه دبير علمي اين جشنواره صبح روز دوشنبه 14 دي برگزار شد.

مصطفي اميدي در ابتداي اين نشست ضمن خير مقدم به خبرنگاران از علي موسوي گرمارودي و مرتضي اميري اسفندقه تشكر كرد.

* چهارمين جشنواره شعر فجر مبتني بر شعر است و نه شاعر

گرمارودي نيز در اين نشست گفت: ‌ما در كشوري هستيم كه در جهان به كشور شعر معروف است و سابقه‌اي هم كه داريم بي آن‌كه دچار خودشيفتگي شويم عين واقعيت است كه از بسياري كشورها به لحاظ كمي و كيفي بالاتر هستيم.

وي در ادامه به به همتراز بودن شاهنامه با ايليا و اوديسه اشاره كرد و نكاتي درباره رودكي و تعداد ابيات و اشعار او ايراد كرد.

دبير چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر تصريح كرد: در برخي رسانه‌ها عنوان شده بود كه مگر شعر هم جشنواره مي‌خواهد؛ من اين نكات را گفتم كه بگويم اتفاقا اولين جشنواره‌اي كه بايد تشكيل مي‌داديم جشنواره شعر فجر بود و ما بايد امسال سي‌امين سال آن را پيش رو مي‌داشتيم؛ اما به هر حال ماهي را هر وقت از آب بگيريم تازه است.

گرمارودي عنوان داشت: ما در شعرمان چهره‌هاي خوبي داريم. در شعر انقلاب هم همين‌طور؛ يعني چه وسيع بينديشم و چه محدود فكر كنيم شاعران خوبي داريم و اميدواريم شعرمان از چون و چراها مصون بماند.

دبير چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر بيان داشت: جشنواره چهارم شعر مبتني بر متن شعر و خود شعر است و نه شاعر.

وي از ارسال 8 هزار شعر توسط 400 شاعر از سراسر كشور به دبيرخانه جشنواره سخن گفت وتاكيد كرد: با اين حال آن چه مدنظر من است توجه جشنواره به خود شعر است؛ يعني به اين لحاظ هم اگر بتوانيم به دو شاعر در گوشه و كنار اين مملكت برسيم همين كافي است.
مرتضي اميري اسفندقه دبير علمي جشنواره نيز طي سخنان كوتاهي تاكيد كرد كه جشنواره چهارم شعر فجر مبتني بر متن است و نه شاعر.

* گزارشي از جشنواره چهارم شعر فجر

در ادامه مصطفي اميدي دبير اجرايي جشنواره نيز اظهار داشت: شوراي سياست‌گذاري جشنواره از فروردين امسال با احكامي كه از سوي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي صادر شد، كار خود را شروع كرد.

وي افزود: نشست‌هاي متعددي از سوي شوراي سياست‌گذاري تشكيل شد كه در برخي وزير هم حضور داشت و با توجه به پيشنهادات و راهكارهايي كه از سوي جامعه شعر مطرح شده بود، تصميماتي اتخاذ شد.

اميدي عنوان كرد: قرار شد جشنواره امسال در تمام مقاطع به صورت رقابتي باشد و اين جشنواره در سه سطح استاني، كشوري و بين‌المللي برگزار شود.

دبير اجرايي دبير چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر اظهار داشت: جشنواره در استان‌ها به شكل شعرخواني و كارگاه‌هاي شعر برگزار مي‌شود و در سطح كشوري نيز دبيرخانه آثار و سروده‌هاي شاعران را در سال‌هاي 87 و 88 اعم از شعرهاي چاپ شده و چاپ نشده دريافت كرد.

وي ادامه داد: در سطح بين‌المللي هم حداقل 10 شاعر و پژوهشگر زبان و ادبيات فارسي و شعر فارسي را از كشورهاي مختلف براي حضور در مراسم اختتاميه و برخي برنامه‌هاي ادبي ديگر مثل ميزگردها و گفت‌وگو با مسئولان تشكل‌هاي شعري كشور به ايران دعوت كرديم تا با تحولات ادبي ما آشنا شوند.

اميدي بيان داشت:‌ مضاف بر اين نخستين همايش شاعران ايران و جهان در فاصله زماني روز بزرگداشت عطار تا روز بزرگداشت سعدي (25 فروردين تا اول ارديبهشت) برگزار خواهد شد كه در آن حداقل 50 شاعر از 50 كشور جهان با زبان‌هاي مختلف شركت خواهند كرد.

وي ادامه داد: افتتاحيه چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر روز سوم بهمن در مجتمع فرهنگي هنري بوشهر و اختتاميه اول اسفند در تالار وحدت تهران خواهد بود.

* صرف هزينه براي حضور شاعران بين‌المللي

در ادامه نوبت به پرسش‌هاي خبرنگاران رسيد.

يكي از خبرنگاران درباره لزوم دعوت 10 شاعر بين‌المللي در اين جشنواره و صرف هزينه‌هاي زياد براي آنان در سال اصلاح الگوي مصرف پرسيد كه حتي در مراسم اختتاميه هم روي صندلي مي‌نشينند و سخنراني نمي‌كنند و بعد مثل پارسال از حضور خود اظهار عدم رضايت مي‌كنند. آيا دعوت از اين‌ها صرفا به اين علت است كه بگوييم جشنواره شعر فجر بين‌المللي است؟

گرمارودي پاسخ داد: منظور ما از جشنواره بي‌گمان يك جنبه داخلي دارد و يك جنبه برون مرزي؛ در جنبه داخلي هدف ارتقاء شعر، جايگاه شعر و كشف قرايح نوظهور در گوشه و كنار مملكت و ايجاد رقابت سالم در شعر است، ولي در بخش برون مرزي هدف اين است كه افراد مختلفي از سراسر جهان بيايند و با حوزه‌هاي شعري ما آشنا شوند.

وي افزود: اين ده نفر به جز دو نفر كه شاعر هستند بقيه محقق و پژوهشگر در حوزه ادبيات فارسي هستند. ضمن اين كه اين‌ها حتما سخن خواهند گفت؛ برخي در مراسم افتتاحيه، برخي در مراسم اختتاميه و برخي در جلسات شعري ديگري كه تشكيل خواهد شد.

* اعتراض به جوايز شاعران

گرمارودي در پاسخ به پرسش دوم همان خبرنگار درباره جوايز كم اين جايزه براي شاعران كه به هر شاعر تنها 14 سكه بهار آزادي اهدا مي‌شود و همچنين مقايسه جوايز جشنواره شعر فجر با ساير جشنواره‌هاي هنري فجر و جايزه جلال آل‌احمد گفت: شاعران و ديگر هنرمندان از اين لحاظ فرقي ندارند.

دبير چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر با بيان اين كه مثلا جايزه جلال آل احمد 110 سكه بهار آزادي مي‌دهد و جايزه شعر فجر 14 سكه، گفت: اول اين كه من هرگز دولتي نبوده‌ام و نيستم و تنها دبيري اين جشنواره را به احترام «كلمه» پذيرفتم. دوم اين كه هيچ شاعري به خاطر سكه شعر نمي‌گويد و اينكه سرو را به عنوان تنديس جشنواره انتخاب كرديم فكر مي‌كنم انتخاب درستي است كه نماد آزادي و آزادگي است.

موسوي گرمارودي در پاسخ به آن خبرنگار كه خود شاعر است، گفت: به نظر من اگر شما بيش از اين روي اين نكته تكيه كنيد در شأن شاعران نيست و من پيشنهاد مي‌دهم سؤالتان را پس بگيريد؛ چون به عنوان يك شاعر احساس مي‌كنم به شأن شاعران توهين شده است.

در ادامه همان خبرنگار بيان كرد كه منظورش اين نيست كه شاعران براي سكه شعر مي‌گويند، بلكه منظورش اين است كه 14 سكه به عنوان جوايز اين جشنواره شاعران را براي شركت جشنواره شعر فجر و قرار گرفتن در بوته نقد و نظر ترغيب نمي‌كند. ضمن اين كه پارسال از افراد زيادي تجليل شد و به آن‌ها سكه تعلق گرفت. آيا امسال جوايز افت كرده است؟

موسوي گرمارودي در ادامه با بيان اين‌كه آثار در دو مرحله داوري مي‌شود، گفت: شعرها در مرحله مقدماتي بررسي مي‌شود و بعد در مرحله نهايي بيش از 20 داور برجسته اين‌ها را مي‌بينند و اگر اجازه داشتم نام داوران را بگويم همه ما مجاب مي‌شديم كه بزرگترين شعرشناسان مملكت بدون توجه به مسائل جانبي جامعه و با سلايق مختلف سياسي و اجتماعي و فكري آثار را داوري مي‌كنند و من يقين دارم كه به يك داوري خوب خواهيم رسيد.

دبير چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر صحبت درباره جايزه اين جشنواره را ادامه داد و گفت: علاوه بر 14 سكه‌اي كه شاعران برگزيده كشوري دريافت مي كنند، شاعران استاني هم در شب شعرها هدايايي مي‌گيرند. بنابراين در مقايسه با سال‌ها و دوره‌هاي گذشته جوايز كاهش پيدا نكرده است.

علي موسوي گرمارودي گفت: ما تلاش مي‌كنيم از سال بعد به هر شاعري يك ماشين توليد داخل مثل پژو پرشيا اهدا شود. شايد سال بعد شورا را متقاعد كنيم. ضمن اينكه امسال هم تلاش كرديم كه شوراي سياست‌گذاري اين موضوع را بپذيرد. البته امسال زمينه‌هاي اداري اين موضوع تا كنون انجام نشده است و گرنه هيچ يك از اعضاي شورا بُخل نداشت.

* انتقاد از حرف‌ها و آدم‌هاي تكراري

در ادامه يكي ديگر از شاعران مصطفي اميدي را خطاب داد و به انتقاد از او در به تعويق افتادن چندباره همايش شاعران ايران و جهان پرداخت و حرف‌هاي او را تكراري توصيف كرد.

اين خبرنگار در ادامه به انتقاد از عملكرد جشنواره درباره توجه به گروهي خاص از شاعران پرداخت كه پس از او يكي ديگر از خبرنگاران نيز اظهار داشت كه آيا تاكنون دبيرخانه‌ جشنواره موضوع توجه ويژه به گروهي خاص از شاعران تكراري را بررسي كرده است يا خير.

موسوي گرمارودي در پاسخ گفت: شما بايد به آزادي انسان‌ها احترام بگذاريد و اين سؤال شما معنايش اين است كه به آزاد بودن شاعران احترام نمي‌گذاريد.

وي افزود: من با برخي از اين شاعراني كه مد نظر شماست، رفيق هستم و با شعر برخي از آن‌ها چون شمس لنگرودي، حافظ موسوي و ضياء موحد آشنايي دارم.

دبير چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر اضافه كرد: هر كس حق انتخاب دارد و هيچ‌كس نمي‌تواند با فشار چيزي را به ديگران تحميل كند.

موسوي گرمارودي از خبرنگاران خواست كه به جشنواره امسال نگاه كنند كه آيا در مقايسه با دوره‌هاي قبل گامي به جلو برداشته است يا خير.

وي با بيان اين كه در طول عمر خود شعار نداده است، گفت: با اين حال در اين زمينه عرض مي‌كنم كه جشنواره امسال گامي رو به جلوست و شعار جشنواره هم اين بوده كه جشنواره رقابتي مبتني بر شعر است و نه نام.

* مخالفت گرمارودي با تقسيم جشنواره به بخش جوان و بزرگسال

موسوي گرمارودي به عنوان يكي از اعضاي شوراي سياست‌گذاري جشنواره شعر فجر بيان داشت: من حتي مخالف بودم كه جشنواره به بخش‌هاي بزرگسال و جوان تقسيم شود و اين اعتقاد رسمي من است كه همين الآن در مملكت ما شاعران جواني هستند كه از من موسوي گرمارودي بهتر شعر مي‌گويند.


تاريخ : | | نویسنده : funny98 |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.