مهر: رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بکارگیری تئوری نرم در فضای امنیت بین الملل در توصیه به نیروی انتظامی تاکید کرد نیروی انتظامی باید ارتباطات مردمی را تقویت کرده و رفتار خود اصلاحی را پیشه و مدل بومی از تشکیلات تا لباس برای خود تعریف کند.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز چهارشنبه در همایش نیروی انتظامی که به مناسبت هفته نیروی انتظامی و در محل وزارت کشور برگزار شد طی سخنانی نیروی انتظامی را یک سرمایه مردمی برای کشور خواند وگفت : فرماندهی واحد انتظامی برای همه خدماتی که توسط نیروهای انتظامی انجام می شود یک امتیاز است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه امنیت یک موضوع حیاتی برای همه اجتماعات است گفت: بدون امنیت چه در بعد فردی و چه بعد اجتماعی نمی توان هیچ اقدامی انجام داد.

وی یادآور شد: امنیت موضوعی است که همواره با شرایط بین المللی ومنطقه ای پیوند دارد و در نوع رفتار ما تاثیر می گذارد و استراتژی ایجاد امنیت در کشور بر حسب شناخت شرایط بیرونی و وضعیت کشور قابل تحلیل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه از تئوری هایی از قبیل  جنگ سرد و تئوری یکجانبه گرای و نظامی و تئوری مهاردوگانه نام برد و گفت: آمریکایی ها در نهایت وقتی متوجه شدند تئوری های قبل جواب نمی دهد دنبال این بودند در یک چرخش به جمهوری اسلامی ضربه بزنند.

بنابراین از حادثه 11 سپتامبر استفاده کردند و تئوری جدید نظامی گری را مطرح کردند به طوری که برای آن حاشیه فلسفی ایجاد کردند که بر اساس آن باید یکپارچگی فکری سراسری ایجاد کنیم و اعتقاد داشتند نوع زیست آمریکایی بهترین نوع زندگی بشریت است، لذا گفتند می ارزد که بجنگیم تا مدل زیست آمریکایی را گسترش دهیم اما در حقیقت هدفشان کنترل جریان بیداری در منطقه بود.

لاریجانی افزود: آنها با وجودی اینکه از مرزبندی ما نسبت به تروریست مطلع بودند، اما اگر حادثه ای در افغانستان رخ می داد ایران را متهم می کردند. در مسئله امنیت عراق نیز با رفتار احمقانه جلوی مردم قرار گرفتند. بنابراین مردم بر علیه آنها ورش کردند.

وی آنها حتی در بحث حزب الله نیز هدفشان کنترل ایران بود. تصورشان این بود که ایران در منطقه قوی تر شده بنابراین توانسته خود را در منطقه فعال کند اما با تیزبینی و خواست رهبر انقلاب هیچ وقت نتوانستند در سایه زندگی کنند و به ایران ضربه بزنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی به سخنان رایس وزیر وقت خارجه آمریکا در سفر به لبنان اشاره کرد و گفت: وزیر خارجه آمریکا گفته بود ظرف چند روز آینده فرماندهان حزب الله دستگیر و اعدام می کنیم و در همانجا حرف از زایمان خاورمیانه زد اما چون تجربه زایمان نداشت نمی دانست که حداقل 9 ماه طول می کشد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه بنابراین یکجانبه گرایی و نظامی گری به بن بست رسید گفت: ما الان در این موقف هستیم و باید بشناسیم در چه موقفی قرار داریم. بنابراین آنان تئوری دیگری را دنبال می کنند و آنچه رئیس جمهور جدید آمریکا دنبال می کند پیچیده تر از تئوری های قبل است زیرا آنها معتقدند باید با روکش کردن موضوع در بتن ملت های منطقه نفوذ کرده و نوعی کنترل نرم در منطقه ایجاد کنند.

وی افزود: اوباما می گوید با صدای اذان آشنا هستم و به حفظ حقوق مسلمانان احترام می گذارم اما با مطالعه ای بر طرح 10 ماده ای آنها برای فلسطین این نگاه مشخص می شود. خطرناک ترین بحث آن است که مسجد الاقصی باید به یک اثر تاریخی تبدیل شود. این بزرگترین اهانتی بود که آنها به قبله مسلمانان کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه از ابتدای انقلاب حضرت امام و رهبر معظم انقلاب یک مرزبندی شفاف با آمریکا تعریف کردند که امروز پیچیده تر شده و ساده انگاری است که باوریم کنیم آمریکایی الفاظ را تغییر داده تا به مسلمانان کمک کرد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه امروز با یک تئوری جدید پیچیده که یک نوع کار فکری  با درون درنده است مواجه هستیم گفت : آمریکایی ها به جد به دنبال اهداف خود برای سیطره بر منطقه هستند اما این بار با زبانی دیگر.

وی  افزود: آنها می خواهند از رفتار و افکار عمومی استفاده کنند و رفتار نرم دارند تا بر مسائل امنیتی تاثیر گذارند. در تئوری های قبلی اقدام سخت بود اما قدرت نرم فرع قلمداد می شد و امروز بالعکس آن را شاهد هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مطمئنا این تئوری در شرایط داخلی ما هم تاثیرگذار است گفت: اگر دنبال امنیت هستیم باید در این فضا امنیت را تعریف کنیم. نیروی انتظامی باید با این شناخت تعریفی از امنیت برای خود داشته باشد.

لاریجانی در ادامه سخنان خود وجود چند نکته برای امنیت در کشور را حائز اهمیت دانست و گفت: برای مقابله با تئوری نرم احتیاج به نیروی انتظامی ای داریم که دارای خصوصیات باشید از جمله آن این است که قدرت آرمانی برای آن تعریف شود. نیروی امنیتی بدون دورنمای آرمانی در مسیر عملیات نرم منفعل می شود و به زانو در می آید اما نیروهایی که دارای هدف باشند همیشه با جدیت راه را طی می کنند.

وی ارتباط مردمی نیروی انتظامی را مهمترین خصوصیت این نیرو خواند و گفت: حیات نیروی انتظامی به مردمی بودن آن است ما می خواهیم امنیت را برای مردم ایجاد کنیم و مردم باید این را حس کنند. رفتار و ارتباط با برای مردم در این شرایط که تحت فشار قدرت نرم هستند باید چند برابر شود و باید از روش های مختلف استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خوداصلاحی درون نیروی انتظامی را از دیگر خصوصیات این نیرو برشمرد و گفت: نیروی انتظامی باید قدرت اصلاح خود را داشته باشد و اصلاح گر خود باشد، اگر این طور نباشد رقیب جایگاه مردمی او را تخریب می کند.

لاریجانی در ادامه سخنان خود با اشاره به حوادث کهریزک خاطرنشان شد: در حوادث اخیر برخی جنایات توسط نیروی انتظامی انجام شد در حالی که خدمات نیروی انتظامی نیز کم نبود. مسئله کهریزک  یک ضایعه درون نظام بود و اکنون خوشحالم می شوم وقتی آقای احمدی مقدم گفتند مصمم به برخورد با موضوع هستند. درست هم همین است در شرایطی که قرار داریم باید در سیستم خوداصلاحی جدی باشد . نیروی انتظامی ای که خدمات جدی داشته نباید جایگاهش تخریب شود.

وی افزود: درست است که امنیت برای ما مهم است اما مدل ایجاد امنیت اهمیتش از خود امنیت کمتر نیست. این مهم است که نیروی انتظامی بتواند به عنوان یک نیروی مقتدر و مهربان با پیوند مردمی حضور داشته و جنبه بازدارنده از جرم ایجاد کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یک مدل بومی برای نیروی انتظامی از تشکیلات گرفته تا لباس باید تعریف شود که هم حرکت تند و فعال نیروی انتظامی را نشان دهد هم صمیمیت را انتقال دهد مطمئنا این روشن اثر گذار است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه باید یک بار وضعیت خود را در این تئوری امنیتی ارزیابی کنیم گفت: قوه قضائیه باید کمک کند که قدرت بازدارندگی نیروی انتظامی حفظ شود. بسیاری از مسائلی که مردم با آن مواجه هستند از جنس امنیت اجتماعی است . ممکن است مسائل سیاسی در جامعه ما سیطره داشته باشد اما مردم در اجتماع زندگی می کنند.

وی  افزود: همین جا تایید می کنم که فضای مجلس به گونه ای است که نیروی انتظامی را یک سرمایه مردمی می داند و مجلس حاضر است اگر شما سازوکاری فراهم کنید که دورنمای آن آشکار باشد و فضا را متحول کند قطعا در مجلس از آن حمایت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد نیروی انتظامی از ظرفیت گذشته خود استفاده و پرشی برای خود تعریف کند.تاريخ : | | نویسنده : funny98 |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.